Brooklyn’de öğrencisiyle ilişkiye giren Türk öğretmene 750 bin dolar ceza verildi

0

ABD’de 16 yaşındaki öğrencisi Kevin Eng ile basılan ve başta Türkiye olmak üzere dünya basınının gündemine gelen Türk öğretmen Erin Sayar, yıllar sonra dünya kamuoyunun karşısına çıktı.

ABD yine bir öğretmen ve öğrenci ilişkisiyle gündeme geldi. 2011 yılında 16 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiği ortaya çıkan Erin Sayar başta ABD ve Türkiye olmak üzere uluslararası kamuoyunda çok konuşulmuştu.

Erin Sayar, bu olaydan sonra boşandığı eşi Jimmy Lathrop ile.

Evli ve bir çocuk annesi olan Sayar, Eng ile en az 3 kez sınıfta cinsel ilişkiye girmişti. İkilinin okul dışında da ilişkilerini sürdürdüğü ortaya çıkmıştı.

Bu seks skandalı ise Eng’in kıskanç kız arkadaşının genç öğrencinin Facebook hesabına girip yazışmalarını bulmasıyla ifşa olmuştu. Soruşturma o dönemde derinleşince Eng, genç öğretmenin mahrem yerlerindeki denizkızı dövmesini tasvir etmiş ve cinsel ilişkiye girdiğini kabul etmişti. Eng’in annesi o dönemde okula dava açmış fakat 10 milyon dolarlık dava geçtiğimiz yıl düşmüştü.

Kevin Eng 16 yaşındayken okul danışmanı Erin Sayar ile bir ilişki yaşadı.

Fakat bu tür olaylarda yüklü miktarlarda tazminat kazanabilen aileler gibi Eng’in ailesi de davayı genişletti ve Sayar’a dava açıldı. Son 5 yılda birçok duruşma olmasına rağmen Sayar bunlardan hiçbirine katılmadı veya katılmayacağına dair bir dilekçe göndermedi.

Son 5 yılda bir sonuç alınamamasının ardından Brooklyn Yüksek Mahkemesi, Sayar’a ceza verdi. Sayar’ın gelmemesinden öfkelenen hakim bütün masrafları Sayar’ın ödemesine hükmetti.

Eyalet davasını kaybettikten sonra olan Kevin Eng’in ailesi, oğullarına istismar nedeniyle Erin Sayar’ın 750.000 dolar tazminat ödemesine hükmedilen davayı açtı.

Hakim Sayar’ın, 750.000 dolar ödemesine karar verdi. Bu gelişme sonrasında Eng’in avukatı Bruce Baron New York Post’a konuştu.

Gazeteye konuşan Eng’in avukatı Bruce Baron, “Karşılaştığımız bu zarara hiçbir yanıt verilmemesi sonrasında verilen bu ceza önemli bir mesaj oldu dedi. Bir açıklama yapan Sayar, ceza hakkında bir bilgisi olmadığını söylerken, duruşmalardan da haberdar olmadığını vurguladı.

İlgili:  Pilot "kocamdan boşanıyorum" diye anons yaptı, yolcular uçağı terk etti

Share.

Comments are closed.