Green Card’a başvuracaklar dikkat! Başvuru şartları değişiyor

0

Göçmenlere yönelik yasaları ve uygulamalarıyla gündemden düşmeyen ABD Başkanı Donald Trump bu kez yeni bir yasa tasarısını gündeme taşıdı. Tasarının hedefinde Yeşil Kart’a (Green Card) başvuruları da var. Eğer tasarı değişirse, başvuru koşulları ve süreci de eskisinden farklı olacak…

ABD Başkanı Donald Trump sabah saatlerinde göçmenlik yasasında değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını görüşmek üzere Arkansas Senatörü Cumhuriyetçi Tom Cotton ve Georgia Senatörü Cumhuriyetçi David Perdue ile bir araya geldi.

Toplantının gündem konusu göçmenlik sistemi olurken, Türk halkını yakından ilgilendiren Green Card (Yeşil Kart) sistemi de ele alındı.

Güçlü İstihdam için Amerikan Göçmenliğine Reform Yasa’ tasarının hazırlanmasında rol oynayan Cotton ve Perdue’ye teşekkür eden Trump, “RAISE yasası (Güçlü İstihdam İçin Amerikan Göçmenliğine Reform Yasası) yoksulluğu düşürecek, ücretleri artıracak ve vergi verenlerin milyarlarca dolarını tasarruf edecek. Bunu da ABD’nin başka ülkelerin vatandaşlarına Yeşil Kart verme yöntemini değiştirerek yapacak” dedi.

Green Card (Yeşil Kart) sisteminin, yıllarca ABD’ye düşük kabiliyetli yabancıları getirip uzun süreli çalışma izni ve vatandaşlık hakkı sağladığını aktaran Trump, “RAISE yasası, yeni göçmenlerin ülkeye gelip birikim yapmalarını ve Amerikalı çalışanların işinden olmasını engelleyecek” diye konuştu.

Cotton ise tasarının, Amerikalı çalışanlara dikkate değer bir ücret zammı ve Amerika’nın ekonomik büyümesini dünyada daha rekabetçi bir noktaya taşımak gibi iki ana hedefinin olduğunu dile getirdi. Ülkeye her gün bir milyon göçmenin alındığını hatırlatan Cotton kabul edilen göçmenlerin dil ve iş kabiliyeti üzerinden seçilmediğinin altını çizdi.

Senato’da henüz görüşülmeyen tasarı ayrıca, göçmenlerin aile üyelerinin ülkeye kabulüne de sınırlamalar getiriyor, “Yeşil Kart” kurasını kaldırıyor ve yeşil kart edinme sürecini zorlaştırıyor.

Bu durum Türk vatandaşlarını da çok yakından ilgilendiriyor. Eğer yeni tasarı kabul edilirse, başvuran kişi eğitim düzeyine ve İngilizce seviyesine göre belirlenecek. Trump yeni sistem sayesinde ülkedeki eğitim seviyesini de artırmayı hedefliyor.

İlgili:  Amerika Türkiye olmadığı için Trump Erdoğan olamaz

Beyaz Saray’daki etkinlikte yaptığı açıklamada da Trump, sözkonusu yasa teklifinin, Amerika’nın göçmenlik sisteminde yarım yüzyıldır yapılan en önemli değişikliği oluşturacağını söyledi.

Trump, yeni düzenlemenin, göçmenlik sistemini başarıyı daha çok temel alan bir şekle dönüştüreceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Bürosu, Ülkenin nüfusundaki kültür çeşitliliği artırmak amacıyla her yıl dünyanın bir çok farklı ülkesinden göçmen vatandaş kabul etmektedir. Amerika’da göçmen olarak yaşamanın yollarından biri de, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1990 yılından beri resmi olarak yürürlüğe koyduğu Green Card çekilişine (Diversity Visa Program) katılmaktır. Yapılan bu çekilişle her yıl yaklaşık 55.000 yabancı ülke vatandaşı Green Card sahibi olmaktadır.

Çekilişi kazanan kişiler ABD’de sürekli oturma ve çalışma izni, diğer adıyla Yeşil Kart (Green Card) kazanmış olur. Yeşil Kart’ın kazanılması durumunda Türk vatandaşlığınız devam ederken, Amerikan vatandaşlarının yararlandığı birçok haktan da faydalanma hakkınız olur. Green Card aldıktan 5 yıl sonra dileyen Yeşil Kart sahibi, Amerikan vatandaşlığına başvurabilir ve tam vatandaşlık alabilir.

– Green Card sahibi bir kişinin eşi ve 21 yaşın altındaki tüm bekâr çoçukları da ABD’de ömür boyu oturma ve çalışma hakkına sahip olur.

– Green Card sahibi olan kişi, ABD’de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip olur.

– Green Card sahiplerinin ABD’de kendi şirketlerini kurma hakkı vardır.

– Green Card sahipleri, devlet ve özel okullardan burs alarak ya da indirimli olarak eğitimlerine devam edebilir. Green Card sahibi öğrencilerin, Amerikan okullarında indirimli öğrenim görme ve hükümetin sağladığı burs ve kredilerden yararlanma şansları vardır.

– Green Card sahiplerinin Amerikan sürücü belgesi almaya ve Amerika’ya bağlı eyaletlere yolculuk etmeye hakkı vardır.

Share.

Comments are closed.