Unutulan vergi borçlarından faydalanarak milyoner oldular!

0

San Francisco’nun en lüks mahallelerinden birinin yönetim kurulu, üzerinde 34 malikane bulunan sokaklarının emlak vergisini ödemeyince, Hong Kong’lu bir çift sokağı sadece 90 bin dolara satın aldı ve milyoner mülk sahiplerinden park yerleri için para toplamaya başladı.

San Francisco’da küçük fakat zenginliğiyle meşhur bir mahalle olan Presidio Terrace’ın ev sahipleri derneği yönetim kurulu, yıllığı 14 dolar olan emlak vergisini ödemeyince 994 dolar değerinde ödenmemiş vergi borcu oluştu.

Vergi borçlarına dair faturaları 30 yıl boyunca en son 1980’lerde çalıştırdıkları muhasebeciye gönderilen yönetim kurulu, birikmiş vergi borçlarından habersiz kaldı.

Ödenmeyen vergi borçlarının birikmesiyle, malikanelerin bulunduğu sokak, kaldırımları, bitkileri, bakımlı yeşillikleri ve üzerindeki bütün kamu alanlarıyla açık arttırmaya çıkarıldı.

Açık arttırmaya katılan Tina Lam ve Michael Cheng çifti, 2015 yılı nisan ayında lüks bir mahallede yer alan bu sokağı sadece 90 bin 100 dolara satın aldı ve bu yeni yatırımlarını paraya çevirmenin yollarını aramaya başladı.

Vergi borçları nedeniyle gerçekleşen satıştan haberdar olmayan mülk sahipleri, yollarının artık bir başka çiftin mülkiyetinde olduğunu ancak Lam ve Cheng çifti mayıs ayında yolu onlara geri satmayı teklif edince öğrendiler.

Yolu satın alan çift, 120 araçlık park yerine sahip olan yolu ya malikane sahiplerine ya da başka insanlara park yeri olarak kiraya vermeyi planlıyor.

Açık arttırmadan haberdar olmadıklarını söyleyen ve mahkemeye başvurarak yollarının mülkiyetini geri kazanmak isteyen mülk sahiplerine ise satışın iki yıl önce gerçekleştiği ve bu konuda herhangi bir şey yapılabilmesi için çok geç olduğu açıklandı.

Lüks bir mahalle olan Presidio Terrace’da ortalama bir malikanenin fiyatı 5 milyon doları buluyor.

İlgili:  Delta Havayolları İstanbul Uçuşlarını Askıya Aldı
Share.

Comments are closed.