‘Halkbank nedeniyle bankacılık sistemine zarar gelmemesi için Ankara’da hazırlıklar var’

0

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın kendisine yöneltilen 6 suçtan 5’inde suçlu bulunmasına ilişkin ilk değerlendirmeler, Atilla’nın beklenenden daha fazla ithamdan suçlu bulunduğu yönünde. Abdülkadir Selvi, bankacılık sistemine zarar gelmemesi için Ankara’da hazırlıkların mevcut olduğunu ileri sürdü.

ABD’deki eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın davasında karar verildi. Atilla yöneltilen 6 suçtan 5’inde suçlu bulundu.

Davayı takip eden Hürriyet New York Temsilcisi Razi Canikligil, ‘Biz açıkçası iki ya da üç iddiadan suçlu bulunmasını bekliyorduk, beş fazla oldu’ yorumunda bulundu. Kararı CNN Türk’te değerlendiren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise Ankara’da Halkbank’a gelebilecek olası bir ceza durumu için hazırlık olduğunu bildiğini belirtti.

‘HERKES BÜYÜK ŞOKTA’

Razi Canikligil, dava sonucu için yaptığı ilk yorumda Atilla’nın beş iddiadan suçlu bulunması ve kararın bugün açıklanmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Canikligil dava sonucu hakkında şu yorumda bulundu: “Herkes büyük şokta. Açıkçası kimse kararın bugün açıklanacağını beklemiyordu. Jürinin 3 saatte oybirliği ile karar vermesi herkesi şaşırttı. Sabah oturumunda jüri üyeleri mektup göndermişlerdi hakime, ‘oybirliğine varamazsak ne olur’ diye. Hakim, konuyu müzakere ettikten sonra tüm suçlamalara detaylı olarak bakmalarını tavsiye etmişti. Bugün Atilla’nın eşi de ilk kez duruşmaya geldi ve eşini ilk kez gördü. Eşine sarıldı, yanaklarından öptü, gözyaşlarına boğuldu. Hakim öğleden sonra oturumunda jürinin karara vardığını açıkladı. Biz açıkçası iki ya da üç iddiadan suç bekliyorduk beş biraz fazla oldu.”

BUNDAN SONRA TEMYİZCanikligil, davanın nasıl seyredeceği sorusuna ise, “Avukatlar dava boyunca temyiz için hazırlık yaptılar. Zarrab’ın açıklamaları, deliller vs hep itiraz etti avukatlar. Bunlar da hep temyiz davası için gerekçe olacak. Bu sonuç temyizde tamamen değişebilir” yanıtını verdi.

İlgili:  Ürküten ekonomi analizi: Canımız yanacak

HALKBANK’A CEZA GELİR Mİ?

Atilla davasında karar açıklandıktan sonra ‘Halkbank’a ceza gelir mi’ sorusuna Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi cevap verdi. Selvi bu konuda şunları söyledi:

“Türkiye uluslararası bankacılık sistemine entegre bir ülke. Ankara’da bir takım hazırlıklar var diye biliyorum. Bence diğer ülkelerin, daha önce ceza alan diğer bankaların yaptığı gibi bir takım pazarlıklarla hem ceza miktarı düşürülebilir hem de bu ceza zamana yayılabilir. Ankara Halk Bankası’ndan dolayı, uluslararası bankacılık işleyişine ambargo gelmemesi için uzlaşma yolunu seçebilir.

Share.

Comments are closed.