Harvard’lı ekonomist Dani Rodrik: Faiz artışı için artık çok geç

0

Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü Dani Rodrik bugün bir kaç tweet ile Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Kısa bir süre için Türk Lirası’nın düşüşünü durdurmak için ufak faiz oranlarındaki artışlar için muhtemelen artık çok geç. Ve Erdoğan büyük bir uyum sağlamayacak.

Tahminimce Erdoğan, kanamayı durdurmak için mümkün olduğu kadar uzun süre alışılmışın dışında yöntemlerle çemberi daraltmaya çalışacak. Sermaye kontrolleri ise sadece laftan ibaret.

Bazen sermaye kontrolleri gerekli olabilir. Fakat bunun olabilmesi için, onları nasıl düzelteceğinize dair bir hikayenizin omlası gerekir. Erdoğan’da ise bunların hiçbiri yok.

Erdoğan, tipik bir şekilde yurt dışı borçlanmalar ve inşaat kaynaklı büyüme döngüsünden benim tahminimden daha uzun bir süre yararlandı. Bunun için düşük faiz oranlarına teşekkür edebilir.

Ama sürdürülemez olan hiçbir şey sonsuza dek süremez. Erdoğan baskın seçim kararı ile baş gösteren krizin önüne geçebileceğini düşündü. Yanlış hesaplanmış gibi görünüyor.

İlgili:  Ekonomide sert daralma bekleniyor
Share.

Comments are closed.