Mehmet Şimşek: Sakın borçlanmayın, dövizle borçlanma da sınırlandırılacak

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektörün dövizle borçlanmasını sınırlandıracaklarını belirtti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bursa’da Türkiye ekonomisine ve mali politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zirvede konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var. Ekonomiden güvenliğe kadar birçok alanda ihtiyacı var. Türkiye Avrupa’nın ticaret ortağı. 160 milyar dolardan fazla ticaret ilişkimiz var. Güvenlik açısından da Türkiye’ye ihtiyacı var. Avrupa Birliği hala bizim ilham kaynağımız” dedi. Şimşek, doların 4 lirayı aştığı saatlerde hane borçlanması ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Şimşek, “Dövizle borçlanmayı yasakladık. İyi ki de yasaklamışız” dedi.

SAKIN BORÇLANMAYIN

Şimşek, sanayi şirketlerinden mümkünse borç almamalarını istedi. Şimşek, “Faizlerin yükseleceği bir döneme giriyoruz, mümkünse borç almayın” dedi. Kaynak ihtiyacı olan şirketler için Şimşek’in önerisi ise borç yerine ortak almak, sermaye piyasalarına çıkmak. Şimşek, Türk Lirası’na ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, “TL’deki değer kaybının sürekli devam etmeyeceğini düşünerek enflasyonun tek haneye ineceğine inanıyoruz. Türk Lirası’ndaki değer kaybı kısmen ekonomi ile kısmen de bizde ve dışarıdaki siyasi gelişmelere bağlı” diye konuştu.

Reel sektörün Dövizle borçlanmasına sınırlandırma getireceklerini belirten Mehmet Şimşek, Türkiye’de mali politikanın tekrar doğru yola girdiğini dile getirdi. Şimşek, ayrıca, büyük şirketlerin Döviz riskini düzgün bir şekilde yönetemediğini gördüklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı, Türkiye’nin makro-ihtiyati çerçevesini güçlendirdiğini ve ülke ekonomisinin “farklı” bir büyüme trendine girdiğini sözlerine ekledi.

Şimşek, daha fazla Türk şirketin halka açılması gerektiği yönünde görüş belirtti ve hükümetin yatırım bankalarını desteklemeye hazır olduğunu ifade etti.

BORÇLAR YÖNETİLEMİYOR, TEDBİR ALACAĞIZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu “en büyük sorunlardan birinin enflasyon” olduğunu söyledi.

Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “”Enflasyon karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri. En büyük sebebi liradaki değer kaybı” dedi ve ekledi: “Sorun reel sektörün döviz borçları. Ne yapacağız? Meşhur ABD Başkanı JF Kennedy’nin lafı var; ‘çatıyı güneşliyken tamir etmek lazım.’ Şu anda faizler nispeten düşük; ekonomiler büyüyor ama yağmur yağacak. Bunlar için tedbir alıyoruz. Döviz borçlanmaya sınır getireceğiz; KOBİ’lerde yaptık. Büyükler yönetebildiklerini söylüyor ama görüyoruz yönetemiyorlar; tedbiri alacağız. Malesef yatırımlarda inşaatın payı çok yüksek. Artık inşaata yatırım yapan yatırımcılardan, Ar-Ge’ye, teknolojiye yatırım yapmalarını istiyoruz; inşaattan kazandıklarını imalata yatırsınlar. Vergi tabanımız dar, genişletmemiz lazım. Kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi kastediyorum. Sermaye piyasaları gelişmeden artık bu hızda devam edemeyiz; şu anda şartlar elverişli henüz yağmur yok. Şirketlerinizi halka açın. Biz ne gerekiyorsa her türlü desteği vereceğiz. Çünkü amacımız tabana yayılmış bir sermaye ile bu işi götürmek. Bankalara çağrım: Hepinizin bir aracı kuruluşu var. Ama neden yatırım bankası kurmuyorsunuz? Mevduata dayalı yatırım bankası kurun. Startuplara yatırım yapın. Geleneksel sektörlerde kar payları düştü. Gelecek vaadeden şirketlere daha çok kaynak verelim.”

İlgili:  Alsancak Limanı, Varlık Fonu'na devredildi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in konuşmasından bazı satır başlıkları:

Büyük şirketlerin borçlanmasına sınır getireceğiz.

Hane döviz borçlanmasını iyi ki yasaklamışız.

Türkiye’ye yatırım arttı.

Savunma sanayisinde dışa bağımlılığımız yüzde 32’lere düştü hedef yüzde 20’ye düşürmek.

Enerji sanayisinde hedefimiz yüzde 75 yerlilik.

194 milyar dolar Türkiye’ye doğrudan yatırım geldi.

İnovasyon sıralamasında dünyada 19’uncu sıradayız.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 11 milyon katılımcıya ulaştık. Çok ciddi kaynak topladık. Bu kaynaklar yatırıma gidecek.

DHA

Share.

Comments are closed.