ABD Büyükelçiliği’nden vize kriziyle ilgili önemli açıklama!

0

ABD ile Türkiye arasında 8 Ekim’de başlayan vize krizi çözüldü. ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye verdiği güvenceye bağlı kaldı” denildi. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ise daha önceki açıklamasında herhangi bir güvence verilmesinin söz konusu olmadığını belirtmişti.

Türkiye’nin yerel çalışanların gözaltına alınması halinde Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceği garantisi verdiğini kaydeden ABD Büyükelçiliği, randevu kısıtlamasını kaldırdı.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir” denildi.

İlgili:  ABD'den vize açıklaması: 2019 Ocak ayına kadar vize yok!
Share.

Comments are closed.