İran, başörtüsünün baskıyla korunmasına karşı: Gençlerin talepleri önemli

0

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, son zamanlarda artan başörtüsü protestolarına ilişkin “Başörtüsünün baskı ve şiddetle korunmasına karşıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Yardımcısı İhtikar, Kadınlar Günü nedeniyle Tahran’da düzenlediği basın toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başörtüsünün İran’da yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatan İbtikar, bunun sosyal istismarları önlemek için devrimden sonra halkın talebi üzerine uygulanmaya başlandığını savundu.

İbtikar, başörtüsü nedeniyle yaşanan tutuklama olaylarına ilişkin olaraksa, “Yeni nesil ile bu konuların daha fazla konuşulması ve gençlerin taleplerinin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İran’da başörtüsünün baskı ve şiddetle korunmasına karşı olduğunu açıklayan İbtikar, kadınların kocalarının izni olmadan tek başlarına yurt dışına çıkabilmeleri için de dini merciler ve alimlerle görüşmelerin sürdürüldüğünü aktardı.

İbtikar, bu meselelerin hükümetin öncelikli konuları arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

İran’ın başkenti Tahran’da, en son şubat ayı başında kamusal alanda kadınlara yönelik kıyafet kısıtlamalarını protesto amacıyla başını açan 29 kadın polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Ülkede bir süredir her çarşamba kadınlar tarafından çeşitli protestolar düzenleniyordu.

AA

İlgili:  Katılmıyorum, hem de hiç katılmıyorum...
Share.

Comments are closed.