Karl Marx’ın mezarını ziyaretin bedeli 4 sterlin

0

Komünizmin fikir babası Karl Marx’ın Londra’daki mezarını görmek isteyenlerden 4 sterlin ücret alınması yeni nesil Marksistleri öfkelendiriyor

Komünizmin fikir babası Karl Marx’ın, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan mezarını görmek isteyen ziyaretçilerden 4 sterlin (yaklaşık 18 TL) ücret alınması tartışmaya neden oluyor. Yeni nesil Marksistler, mezarlık yönetimini, ‘Komünist Manifesto’nun yazarını kapitalizme alet etmekle suçluyor. Wall Street Journal gazetesine konuşan Ben Gliniecki adlı genç Marksist, ücret alınmasına karşı çıkarak, “Bunun berbat olduğunu düşünüyorum. Kapitalistler bir şeyden para kazanacaklarını düşündüklerinde, düşecekleri zevksizlik ve ironinin sınırı yoktur” diyor.

‘Marx kendi istedi’

Marx’ın naaşının bulunduğu mezarlığı yöneten Highgate Mezarlığı Dostları Vakfı ise, ziyaretlerden elde edilen gelirin 170 bin kişinin yattığı mezarlığın masraflarını karşıladığını belirtiyor. Mezarlığın sorumluluğunu 1990’larda üstlenen vakfın üyesi Ian Dungavell, “İnsanlar şikayet ediyor ve Marx’ın mezarında ters döneceğini söylüyorlar. Ancak ben de bunun uygulamada yeniden dağıtım olduğunu söylüyorum, çünkü bizim aldığımız bütün para mezarlığa geri kazandırılıyor” dedi. Vakıf üyelerinin, Marx’ın mezarını görmek için alınan paranın ‘ironi’ olduğunu düşünen kişilere yanıtı ise şu: Asıl ironi, Marx’ın devletin tahsis ettiği bir alana gömülmek yerine, kendisine özel bir mezarlıktan yer satın alması.


Karl Marx’ın Londra’daki mezarını ziyaret 1 sterlin, 1990

1839’da kurulan mezarlığın büyük bir mali krize girmesinin ardından vakıf tarafından yönetilmeye başlanmıştı. Vakıftan önce ise Marx’ın mezarını görme karşılığında ücret alınmıyordu. 1883’te ölen Karl Marx’ın mezarı daha önce 1970 ve 1975 yıllarında iki kez havaya uçurulmak istenmişti.

İlgili:  Tarık Akan'ın ardından ne dediler...
Share.

Comments are closed.