Ruşen Çakır: Referandum ve siyasal islamın iflası

0

Pazar gününden bu yana yaşananların analizi yerine gündemi başka şeylerin işgal ettiğini görüyoruz. Bu da bize nasıl bir kriz yaşamakta olduklarını gösteriyor.

Türkiye’de islamcılık devletin gündemine girince, resmileştikçe islamcılık olmaktan çıktı. Çünkü siyasi iktidar islami ve islamcılığı enstrümantalize etmekle beraber islamcıların arzuladığı şekilde bir iktidar design’i yapmıyor, yapamıyor bu özelikle global, küresel konjektürde zaten bunun imkanı yok. Kaldı ki bunu çok da fazla siyasi iktidarı elinde tutanların çok da fazla arzuladığı söylenemez.

Ama şu anda referandumla beraber çok kritik bir aşamaya gelindi, bu işin artık daha alenileşmesi, yani iktidarın islami ve islamcılığı araçsallaştırmasının ötesinde çok da fazla bir hedefinin olmadığının netleşmesi ihtimali ortaya çıktı.

Kendi içinde bu olay tartışma, kendi içerisinde bırakılırsa burdan bir netlik çıkmaz. Burdan netliği ortaya çıkartacak olan dışardaki güçlerdir. Yani islamcılıkla ya da siyasi iktidarla doğrudan ilgisi olmayan kişilerin, bu tartışmaya müdahil olmalarıyla bu mümkün olabilir.

İlgili:  7 yıldır içiyordum hiç bir şey olmuyordu: Bir gözünü ve iki arkadaşını kaybetti
Share.

Comments are closed.