ABD medyası: Bir tek juri üyesi Atilla’yı kurtarabilir

0

ABD medyasında, Atilla davası için değerlendirmelerini sürdürecek olan 12 kişilik jürinin bir tek üyesi bile “hayır” derse davanın düşebileceği vurgulanıyor.

New York’ta görülen eski adı Zarrab davası olan Atilla davasında dün yaptığı ilk toplantıda karara varamayan jürinin nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor. ABD medyasında değerlendirmelerini sürdürecek olan 12 kişilik jürinin bir tek üyesi bile “hayır” derse davanın düşebileceği vurgulanıyor.

New York Güney Bölgesinde Salı günü sona eren duruşmalar sonrasında dün hakim Richard Berman tarafından bilgilendirilen 12 kişilik jüri heyeti, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında karar vermek için toplandı.

Amerika’nın Sesi (VOA) Hakim Berman’ın dünkü oturumda jüriye mahkeme dosyasını sunmadan önce Atilla’ya yöneltilen altı suçlama ve bu suçlamaları nasıl değerlendirmeleri gerektiği hakkında yaklaşık 3,5 saat süren bir brifing verdiğini anlattığı haberinde Berman’ın jüri üyelerine “davayla ilgili haberlerden uzak durun” uyarısını yaptığını da belirtti.

HAKİMİN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASINI İSTEDİĞİ SUÇLAMALAR

Atilla’ya yöneltilen 6 suçlama konusunda bilgi verildiği haberde, Hakim Berman’ın jüriye özellikle ilk ve son suçlamalarla ilgili göz önünde bulundurmaları gereken tüm noktaları detaylarıyla anlatırken, son suçlama olan “bilinçli olarak yasadışı işlere göz yumma suçlamasının” altını çizmesi dikkat çekici bulundu.

İlk suçlama, “ABD ve özellikle de Amerikan Maliye Bakanlığını dolandırmak için kumpas kurmak” olarak verilirken diğer suçlamaların arasında, “Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak”, ve “Kara para aklamak ve kara para aklamak için kumpas kurmak” da bulunuyor.

BİR JÜRİ ÜYESİ “HAYIR” DERSE DAVA DÜŞEBİLİR

Bu arada, davayı yakından izleyen New York Barosuna kayıtlı avukat Cahit Akbulut, jüri heyetinin alabileceği kararlarla ilgili Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

İlgili:  Reza Zarrab'ın tahliyeden sonra Dubai'ye yerleşme planı ortaya çıktı

Akbulut, jürinin kararı oy birliğiyle alması gerektiğini belirterek “11 üyenin ‘evet’ dediğine bir kişi ‘hayır’ derse bile davanın düşme şansı var” şeklinde konuştu. Akbulut şunları söyledi:

“Savunma avukatları jüri heyeti arasında bir kaç kişiyi gözüne kestirir. Duruşmalar boyunca o kişileri kendilerine çekmek için çeşitli taktikler uygular. Bu duruşmalarda olan bu seçilen bir kişi bile Atilla’yı hapis cezası almaktan kurtarıp davanın düşmesini sağlayabilir.”

ATİLLA İÇİN “EN CİDDİ” SUÇLAMA

Akbulut, jürinin altı ayrı suçtan yargılanan Atilla’yı bu suçlamaların tamamından suçlu bulabileceği veya birkaçından suçlu olduğu yönünde uzlaşabileceğini ifade etti. Akbulut, Atilla’ya yöneltilen, “görev suistimali ve yasadışı işlere bilerek göz yumma“ suçlamasını, Atilla’ya yönelik en ciddi suçlama olarak değerlendirdi. – ANKA

Share.

Comments are closed.