Tecavüz idam cezasının olduğu ülkelerde daha yaygın

0

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde Özgecan Aslan’ın üç kişi tarafından bıçaklanıp öldürülerek yakılması, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşı idam ve hadım cezalarını gündeme getirirken tecavüzün idam cezasının olduğu ülkelerde de hayli yaygın olduğu verilerle sabit.

Afganistan’da her 100 bin kadından 60’ı tecavüze uğruyor

İdam cezalarında Çin başı çekiyor, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde de hayli yaygın. Ancak bu ülkelerdeki tecavüz oranları da yüksek.

Uluslararası Af Örgütü’nün rakamlarına göre, 2012 yılında dünya çapında 1923 idam cezası verilirken, idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin başında Çin, ABD, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ve Afrika ülkeleri geldi.

Sadece Çin’de uygulanan idam sayısı bütün dünya ülkelerinin toplamını aşıyor.

Buna karşılık, dünyada kadınların statüsü üzerine çalışmalarıyla bilinen Woman Stats Project’in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta, ortalama her 100 bin kadından 60’ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri var.

Başka bir deyişle idam cezası tecavüzün önüne bu ülkelerde geçemedi.

Woman Stats Project’e göre tecavüz ortalamasında ikinci grubu Çin, Vietnam, Laos, Tayvan, Güney Kore, Tayland gibi ülkeler oluşturuyor.

Ancak başta Çin olmak üzere, bu ülkeler idam cezasının yine en fazla uygulandığı ülkeler arasında.

İdam cezasının olduğu ABD ise tecavüz ortalamasında üçüncü kuşak ülkeler arasında yer almakta. Ancak aynı ABD dünyada idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin arasında ön sıralarda yer alıyor.

İlgili:  Canlı yayında şarlatanlık: 'Ateistleri ağlatarak imana getirme terapisi' yapıyormuş
Share.

Comments are closed.