Harvey Weinstein’ın Akademi üyeliği de iptal edildi

0

Hollywood’u sarsan cinsel taciz ve tecavüz iddialarının ardından ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein’ın Akademi üyeliği de iptal edildi

Akademi sırtını döndü

Geçen hafta ilk kez New York Times gazetesinde yayınlanan cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarının ardından işinden olan ve eşi tarafından terkedilen Harwey Weinstein’a, son olarak Akademi Ödülleri’nin belirleyicisi AMPAS da sırtını döndü. Her yıl düzenlediği törenle Oscar’ı kazananları açıklayan AMPAS, hakkında cinsel taciz ve tecavüz iddiaları olan ünlü film yapımcısı Weinstein’ı üyelikten çıkardı.

Tarihte ikinci kez

Weinstein’ın üyelikten çıkarılması Akademi tarihinde ikinci kez yaşandı. Carmine Caridi, 2004’te bir filmin ön izleme videolarını paylaşmasının ardından üyelikten azledilmişti. Gwyneth Paltrow, Rose McGowan ve Angelina Jolie gibi isimlerin ardından, İngiliz oyuncu Lysette Anthony da 1980’li yıllarda Weinstein’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını ileri sürdü. İngiltere’de de soruşturma başlatıldı.

‘Herkes için çok üzücü’

Woody Allen, Hollywood’da deprem etkisi yaratan Weinstein hakkındaki taciz ve tecavüz suçlamalarına ilişkin konuştu. Allen, “Bu Harvey Weinstein olayı tüm taraflar için çok üzücü. Hem olaya karışan zavallı kadınlar için trajik, hem de hayatı mahvolan Harvey için üzücü bir durum. Bunda kazanan yok. Bunları yaşamak zorunda kalan zavallı kadınlar için çok ama çok üzücü ve trajik” dedi.

İlgili:  Cinsel taciz skandalında son perde: Salma Hayek konuştu...
Share.

Comments are closed.