Çatalhöyük’te bulunan kadın heykelleri Kibele değil, ‘saygı duyulan yaşlı kadınlarmış’

0


Konya Çatalhöyük’de geçen yıl bulunan ve o dönem ses getiren taştan iki kadın figürünün sanıldığı gibi tanrıçaları değil yaşlı kadınları temsil ettiği açıklandı.

Geçtiğimiz sezon yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili bir rapor hazırlandı. Rapora dair bilgi veren Kazı Başkanı Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ian Hodder, göbekleri, kalçaları ve memeleri belirgin iki taş kadın figürünün yaşamları boyunca toplumsal bir statü ve prestij elde etmiş yaşlı kadınları temsil ettiğinin düşünüldüğünü söyledi.

Figürlerin ilk bulunduğu dönemde medyanın çoğunluğunun bu figürinleri Çatalhöyük’ün meşhur ‘Ana Tanrıçaları’ (Kibele) olarak sunduğuna değinen Hodder, şöyle konuştu: “Ancak, araştırmacılar Lynn Meskell, Carolyn Nakamura ve Lindsay Der tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, bu objelerdeki göğüs-kalça-göbek üçlüsünün insan figürinlerinde ön plana çıkarılmasına bir örnek olduğunu ve bu bölgelerdeki sarkmaların olgun kadın betimlemesi olduğunun altını çizmektedir. Bu figürlerin ana tanrıça yerine yaşamları boyunca toplumsal bir statü ve prestij elde etmiş yaşlı kadınları temsil ettiği düşünülmektedir.’’

Bilinçli yerleştirilmiş

İki taş kadın figürünün doğu duvarı yakınlarında, bir mezarın hemen sağ köşesinde bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hodder, şu bilgileri verdi: “Platformun yapılma süreciyle ilişkilendirilecek bu buluntu yerine objenin kasti olarak konulduğu ve üzerine yeni platformun yapıldığı düşünülmektedir. Mermerden yapılan bu figürin obsidyen bir bıçak parçasıyla yan yana bulunmuştur. Kireç taşından yapılmış bu figürinin baş kısmının yakınlarında bir ayna gibi parlak ve yansıtıcı bir galen parçası ve iki adet boncuk bulunmuştur. Obje asılı bir şekilde taşınıyormuşçasına baş kısmında iki adet deliğe sahiptir.” 

Bu buluntuların bilinçli şekilde yerleştirildiğinin anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Hodder, “Bu da bu objelerin insan gömülerinin yerini almış olabileceğini düşündürmektedir. Kesin olan bir şey var ki o da bu gömme işlemleri platformların kapanıp açılmasının önemine işaret etmektedir” dedi.

İlgili:  Einstein’ın mutluluk formülleri 1 milyon 560 bin dolara satıldı
Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.