Eğlence Bitti Gençler…

0

2001 krizi sonrası başlayan dönemde toplum olarak en büyük hedefimiz, siyasi ve ekonomik bir yeniden yapılanmayı gerçekleştirmekti. Aşağı yukarı 16-17 yıl süren bu süreçte, piyasa ekonomisinin kural tanımaz yanına yenik düştük ve denetimsiz ve görünüm itibarıyla anarşik bir büyüme serüveni yaşadık. Bu zaman içerisinde, bankacılık, finans, inşaat, medya ve dış ticaret gibi iş alanlarında çalışanlarla birlikte eski seçkinlerin yerini alan taşralı seçkinler ciddi bir ekonomik refah artışı kaydetti. Ortalama gelir seviyemiz dolar bazında arttı. (Bunun detayları başka bir tartışma konusu, elbette…)

Özalizmle birlikte başlayan bir toplumsal hezeyan olan tüketimcilik, bu dönemde bambaşka bir seviyeye taşındı. Tüketimden bol bol haz aldık, ucuz ithalat sayesinde yerli malı haftalarını ve tasarruf etme telkinlerini elimizin tersiyle kendimizden uzaklaştırdık. Para harcadık, seyahat ettik, lüks ürünler aldık, Mercedeslere, BMW’lere Audi’lere bindik… Öyle, kimsenin yanına Passat çekmek zorunda kalmadık, elhamdülillah…

Moderen ve kentli (kanalizasyonları her yağmurda geri tepen kentler bunlar!) tüketiciler olduk hepimiz… Kredi kartı ve taksitli ödemelerle edindiğimiz bir hayat tarzına kavuştuk… Ama bu bir yerde bitmek zorunda!

İçinde bulunduğumuz durumda, ani bir duraklamadan ziyade yavaş yavaş gerileyen bir refah seviyesi söz konusu; önce 3-5 yılda bir araba değiştirmeyi aklımızdan çıkaracağız; sonra zırt-pırt mobilya değiştirmeyi; derken eskisi kadar sık giyim mağazalarını ziyaret etmek istemeyeceğiz ya da çevrimiçi mağazalara uğramayacağız…

Okumaya ve entelektüel gelişime tepki olarak kurduğumuz medeniyetimiz, kaybolan ekonomik refahının yerine hır gür, itlik kopukluk ve türevlerini yerleştirecek; bu ekonomik yavaşlama döneminde makyajsız bir manzara ile karşı karşıya kalacağız… Kıpır kıpır neşeli bir ruh halinin depresyona varan bir durgunluğa girmesinden de söz edebiliriz.

İçine girdiğimiz ekonomik durgunluktan en çok etkilenenler ve etkilenecekler, 2001 krizi sonrası konjonktürde en çok gelişme gösteren sektörler olacak ve toplumsal piramidin üst kesiminde yer alan ve aşiret ağlarını da hesaba katacak olursak oldukça kalabalık olan yüksek gelirli bir kesim ciddi biçimde etkilenecek… Bu kesim, toplumun harcama düzeyi en yüksek kesimi olan “Beyaz Müslüman”lar olacak… Çukurambar’da ya da boğaz yolunda son model arabalarıyla gezinen kibirli çiftler, akraba grupları vs. ani bir refah kaybına uğrayarak, hatta gelir üretme olanaklarından mahrum kalarak kendi kendilerine “Yolun sonuna geldik. Eğlence bitti galiba. Paranın gözü kör olsun.” diye mırıldanmaya başlayacaklar.

İlgili:  Rejim otoriterleştikçe insanların birbirine, kurumlara ve sisteme duyduğu güven dibe vuruyor

Bu kesimin dışında kalanlar için eğlence bir süredir yavaşlamıştı zaten. 2001 sonrası partiye katılanların patırtısından sıkılanlar, birer ikişer eğlenceyi terk edip evlerine çekilmişlerdi. Yine de ekonomik durgunluk sonrası gelen istikrar ve canlanma döneminde eğlence kaldığı yerden devam edecek, bakalım bu sefer ortam nasıl olacak?

Share.

Comments are closed.