Eşitsiz propaganda nelere yol açar?

0

– Bir mağduriyet duygusuna yol açar. Bu öyle yaman bir duygudur ki… Nasıl bir şey olduğunu bu zamana kadar hep mağduriyetten beslenenlere sorun anlatsınlar!

– Hep aynı parti, hep aynı lider, hep aynı söylem… Bıkkınlığa yol açar… Öyle bir bıkkınlığa yol açar ki aman Allah muhafaza!

– Anti-medya bir rüzgârın esmesine yol açar… Bu öyle bir rüzgârdır ki neyi silip süpüreceği hiç ama hiç belli olmaz.

– Gizlenenler, saklananlar, gösterilmeyenler… Tuhaf bir cazibeye yol açar… Öyle bir cazibedir ki bu, hak etmeyenler bile hak ettiklerinden çok ama çok daha fazla ilgi görmeye başlarlar.

– Alternatif ve konvansiyonel olmayan mecralara hücuma yol açar… Öyle ki buna “fısıltı” adı verilen aşırı tekinsiz, süper yalancı ve muazzam berbat mecra da dâhildir.

Tabii işin bir de ahlaki boyutu var.

Ama onun üzerinde bile durmaya gerek yok.

Çünkü maalesef işin o boyutunu takan pek kalmadı memlekette.

ERDOĞAN’IN MANİFESTOSU ÜZERİNE BİRKAÇ KELAM

 “Ahdim olsun!” güzel bulunmuş bir tabir. Erdoğan’ın üslubuna da çok uygun düşüyor. Keşke “manifesto” gibi yabancılaştırıcı bir tabir kullanmak yerine “ahitname” gibi Erdoğan’a daha yakışır bir başlıkla halkın önüne çıkılsaydı.

– Bireysel özgürlükler için verilen güvence, kadına yönelik cahiliye âdetlerinin çiğneneceğinin belirtilmesi, gençlere alan açılacağının söylenmesi, adalet vurgusu, teröre karşı kararlı duruş, “Türkiye küresel güç olacak” vaadi… Manifestoda benim altını çizdiğim hususlar bunlar.

– 16 yıl iktidarda kalmış bir lider açısından en büyük sorun, “Madem yapacaktın 16 yılda niye yapmadın” sorunudur… Bundan kurtuluş için “ahdim olsun enflasyonu düşüreceğim” demek yerine… “Enflasyonu şöyle düşüreceğim” diye başlayan somut yol haritası açıklanması çok daha etkili olurdu.

İlgili:  Ahmet Hakan: Dindar ve muhafazakar gençler deizme yöneliyor

– FETÖ ile mücadele… Bu konuda herkes hemfikir… “FETÖ ile mücadele”, tabii ki bir seçim vaadi olur, olmalı… Ancak “Haksızlıklara yol açmayacak bir FETÖ mücadelesi” çok daha isabetli bir seçim vaadi olurdu.

DOĞU PERİNÇEK’E NİYE İMZA VERMİYORSUNUZ?

Meral Akşener’e oy vermeyecek olanlar bile…

Demokrasi adına Meral Akşener’e imza verdiler.

Temel Karamollaoğlu’yla taban tabana zıt görüşlere sahip olanlar bile…

“Temel Bey de yarışa girsin” diye Temel Bey’e imza verdiler.

 Fakat sıra Doğu Perinçek’e gelince…

İmza mimza yok!

Ya niye imza vermiyorsunuz? Bırakın Doğu Perinçek de demokratik bir seçenek olarak milletin önüne çıksın” diyorsunuz, “tıs” yok.

En demokrat geçinenlerinin bile sadece kendi gibilerine demokrat oldukları bir memlekettir burası.

KİM KAZANIR?

Yeni bir hikâye anlatan, yeni bir umut oluşturan, yeni bir sayfa açan, yeni bir yaklaşım sergileyen, yeni bir çizgi belirleyen, yeni bir söylem geliştiren, yeni bir rüzgâr estiren, yeni bir siyaset tarzı ortaya koyan, yeni bir barış dönemibaşlatan…

KAZANIR.

Ahmet Hakan, Hürriyet

Share.

Comments are closed.