Zarrab davasını kimden takip etmek lazım…

0

Bazıları soruyor.. ‘Zarrab davasında Türkiye’den takip eden doğru düzgün gazeteciler neden yok’ diyor, olmaz olur mu var. Bakkaldan çakkaldan takip edenlerin kendi seçimleri. Bazısı sokak ağzı hiç bir bilgiye birikime dayanmayan yorum dinlemeyi seviyor, dinliyor…

Türkiye’de nelerin reyting aldığını bildiğimize göre, seviye düştükçe daha çok izlenir kural bu.

Ailesiyle birlikte 1-2 seneyi geçti New York’da yaşayan ve burdan CNNTürk‘e haber geçmeye çalışan ve habersizlikten sürünen ve bu haber de ayağına gelen Cüneyt Özdemir var.. ben takip etmiyorum ama YouTube‘da önceki gün trend’e girmiş mesela… ama o yorum konusunda kendisini sansürlüyor elbette, yorumsuz haber geçiyor, bilgi veriyor veya az yorumluyor.

VOA (Voice of America / Amerika’nın sesi) ve Mehmet Sümer var, o da Hürriyet ve CNNTürk kökenli ve gayet deneyimli, tanıyorum, ben arada onları izliyorum.

Hürriyet‘ten Razi Canikligil var, hiç tartışmasız deneyimli ve iyi bir gazeteci.. tabi ki Razi’den okuyorum. Bazı haberleri hafif sansürlendi. Doğan Medya’nın dengede kalmaya çalıştığını bilerek okuyacaksınız tabi ki. Aksi halde adamların tüm işlerinin ellerinden alınma ihtimali vardı. Baştan hata yaptılar, en başta desteklemeseler buraya gelmeyecektik elbette. Şimdi geç kalındı artık, ‘ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin’ durumu yaşanıyor hali hazırda ülkede. Bunlardan habersiz gibi konuşuyor bazıları.

Deutsche Welle, Türk ekibiyle takip ediyor, fena değiller.

BBC takip ediyor ve bence tarafsız ve en iyi verenlerden biri.

Ve tabi Reuters, New York Times, Washington Post, bazı adliye muhabirleri (Katie Zavadski, Adam Klasfeld, Pete Brush) vs. Kimden takip edeceğiniz sizin seçiminiz kısaca.

Ayrıca ‘hık’ deseler içeri atıldıkları ortamda ve hali hazırda hapiste müebbet dahil yargılanan onlarca iyi gazeteci varken, kimse ‘normal şartlar altında’ olduğumuz günlerdeki gibi yorum yapmıyor, yapamıyor elbette… Türkiye’ye giriş yapmayacağını düşündüğü için onun rahatlığıyla ağzına geleni söyleyen tipleri geçelim lütfen.

İlgili:  Bir ülke nasıl daha verimsiz yönetilir konusunda ders kitabı olabilecek bir örnek: Belçika

Trafik kazası haberinde 55 saniye (hemen silinmesine rağmen) twitte ‘biçti’ kelimesi geçtiği için (Türk medyasının en çok kullandığı, en klasikleşmiş tabirlerden biridir) 4 yıl ceza aldı yılların deneyimli gazetecisi. Değerli insanların hapislerde çürümesi değil, tam tersine özgür kalıp yaşamaya ve mücadeleye devam etmesi asıl gerekli olandır. Aksi halde herkes kötülere teslim olsun, aptalca konuşarak zindanlarda çürüsün, kötüler yolsuzluklarla elde ettikleri milyarlarıyla günlerini gün etsin, olacak şey mi!

Dava bizim tarafta geçmişi de olduğu için, ilk hafta itibariyle ilgi çekti ama 3 hafta boyunca daha ilginç bilgiler geleceğini pek sanmıyorum, ilgi düşer… Bu hafta çapraz sorgu başlayacak ama bilmiyorum yeni ne öğreneceğiz de ilgimizi çekecek… ve dağ fare doğurmasın, beklentilerinizi yükseltmeyin derim.

Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.

Orhan Veli Kanık

Nehir Coşkun

Share.

Comments are closed.