Göçmenlik Mahkemesi Davasında Haklarınız Nelerdir?

0
Gökhan Yazıcı

Gökhan Yazıcı
gokhan@yazicilaw.com
Diğer Yazıları

Göçmenlik davasında yasal yardım alma hakkına sahipsiniz. ABD’den sınırdışı edilme (deportation/removal) davasına karşı kendinizi savunma hakkına sahipsiniz. Hükümet, size isnat edilen suçlamaları listeleyen tebligat (Notice to Appear “NTA”) vasıtasıyla davayı başlatır. Hükümet sizi bir suçtan dolayı sınır dışı etmeye çalışıyorsa, bu suç NTD’de Göçmenlik yasasının ilgili maddesi ile birlikte listelenir. Kendiniz ve aileniz için en iyi kararı verebilmeniz için, yasayı ve seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabilecek deneyimli ve ABD’de baro’ya kayıtlı bir avukata ihtiyacınız olacak. Noterler veya kendi kendilerine göçmenlik “uzmanı/danışmanı” sıfatı vermiş kişilere dikkat edin – bunlar size yasal tavsiye veremez ve mahkemede sizi temsil edemez.

Bir avukatınız olmasa bile, avukatınız olup olmadığına bakılmaksızın, Göçmenlik Mahkemesindeki her duruşmaniza katılmak zorundasiniz. Eğer durusmaya gitmezseniz, davanızı savunma şansı olmadan sınırdışı edilmenize karar verilebilir. Göçmenlik Mahkemesi hakiminden davaniza hazirlanmak ve bir avukat bulmak için ek sure isteme hakkına sahipsiniz. Mahkemeye gitmekten korkmayın. Hiç kimse sizi hazır olmadan önce kendinizi savunmaya zorlayamaz.

Eğer İngilizceyi cok rahat konuşamıyorsanız, mahkeme size ücretsiz bir tercüman sağlayacaktır. Tam olarak anlamadığınız bir dilde iletişim kurmaya çalışmayın. Zarar verebilir. Hakime, bir tercümana ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin; genellikle telefonla ücretsiz olarak size verilecektir. Bununla birlikte, Mahkemeye kendi tercümanınizı getiremezsiniz.

Göçmenlik Mahkemesine ne zaman ve nerede gideceğinize dair doğru bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Davanızın durumuyla ilgili her zaman, gece veya gündüz, Göçmenlik Mahkemesi telefon hattından (1-800-898-7180) bilgi alabilirsiniz. Telefon numaranızı degistirirseniz veya adresinizden taşınırsanız Göçmenlik Mahkemesi’ne Adres Değişikliği Formu vermek zorundasınız. Bu formu adres veya telefon numarası değişikligini takip eden beş (5) iş günü içinde doldurup mutlaka gonderin.

Ülkenizde zulum, kotu muamele veya iskence gorduyseniz, ayrımcılıga maruz kaldiysaniz veya ulkenize geri gönderilmeniz halinde ugrayacaginiz zulümden korkuyorsanız, Göçmenlik Mahkemesi hakiminden korunma talep etme hakkınız var (Mahkemede iltica talebi). Elbette bundan herkes yararlanamayacaktir, ancak ülkenize dönme korkunuz gerçekse başvurunuz red edilse dahi herhangi bir ceza uygulanmaz. Davanız karara bağlanana dek sınırdışı edilemezsiniz.

Irk, din, milliyet, siyasi görüş ya da belirli bir sosyal grubun üyesi olma sebebiyle zulum, kotu muamele veya iskence veya bu sebeplerle ulkenize donme korkusu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle korunmaya hak kazanabilirsiniz. ABD hükümeti tarafından sıklıkla kabul gören belirli sosyal gruplara örnek olarak, kabileleri, etnik grupları, sosyal sınıfları, muhaliflerin aile üyelerini, meslek gruplarını, cinsel tercihleri, çocuk askerleri, üyeleri ya da polis ya da askeri kurumlarin eski üyelerini ( suikasta ugrama olasiligi olan kisiler gibi) ve bazı durumlarda kadınlari sayabiliriz.

Göçmenlik Mahkemesi hakimi davanızı reddederse karari temyiz etme hakkına sahipsiniz. Temyiz halinde, davanız yeniden gözden geçirilirken sınır dışı edilemezsiniz. ABD’de kalmanıza izin verebilecek diğer seçenekler hakkında mutlaka bir avukatla gorusun. Bir veya her iki ebeveyni tarafından terk edilen çocuklar Özel Göçmen Çocuk Statüsüne (SIJS) tabi olabilir. Bazı suç mağdurları U vize almaya hak kazanabilir ve insan ticareti mağdurları tarafından zarar görenler T vizesine başvurabilir. ABD’de yakin akrabalarınız varsa sizin icin sponsor olabilirler.

ABD’de kök salmaya çalışan herhangi birisi icin sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karsıya kalmak son derece zor. Bu nedenle, yasal haklarınızı, yasanın nasıl yürüdüğünü ve seçeneklerinizi bilmek çok önemlidir. Mutlaka tecrubeli, işini iyi bilen bir avukatla çalışın.

Gökhan Yazıcı
Attorney and Counsellor at Law
New York, NY

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.