Arkandan Taş Atıyorlarsa: Öndesin, Sevin…

0
Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş
Diğer Yazıları

Geleceğine yatırım yapmayanlar,
Geçmişinden medet umarlar.
Geleceğine güvenemeyenler,
Dedesinin dedesi ile böbürlenirler.

Kendimize gelmemiz lazım.
Boş işler ile uğraşmayı bırakmamız lazım.
Kutuplaşmamamız lazım.
Saflara ayrılmamamız lazım.
Siyaset çukuruna düşmememiz lazım.
Bilim dışındaki safsatalara inanmamamız lazım.
Evrensel değerlere uymamız,
Kendimize gelmemiz lazım.

Sağlam bir yatırım için:
1) Portföyünüzde minimum 30 değişik varlık bulunmalı.
2) Kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapılmamalı.
3) Portföyünüzdeki riskli varlıkların oranı yaşınız ile ters orantılı olmalı.
4) Kredi ile riskli yatırım yapılmamalı.

1) Öncelikle paylaştığım bir twitin yanlış anlaşılmasından ötürü, Ben hatalıyım. Bunun içinde kırmış olabileceğim bir çok insandan biri olan @nurettinsahin23 den de özür dileyeyim ve tam olarak neden bahsettiğimi daha detaylı anlatayım:

2) Bir iki gün önce şu şekilde bir twit paylaşmıştım:
Çocuğunuzu:
Topçu veya Popçu diye yetiştirmeyin. Boş hayallerin peşine takmayın. Eğitimin pabucunun dama atıldığı, popüler kültüre kanmayın.
Gelecekte:
Sadece iyi eğitim almış olanlar ayakta kalacak.

3) Twiterdaki tek bir twitte ne anlatmak istediğini tam açıklayabilmek zor. Bu twitten sonra sanat ve futbol ile ilgilenenler o meslekleri Hor gördüğümü çıkartmışlar. Haklılar çünkü anlatımım eksik kalmış.

4) İyi futbolcu ve pop müziği sanatçısı olmak Milyonda Bir ihtimali olan konular ve olduğunuz zamanda astronomik maddi gelir sağlayabileceğiniz bir gerçek. Bu yüzden de toplum içinde bu mesleklere olan özenme en yüksek seviyede.

5) Elbetteki bir çocuğun yetenek seti nereye yatkın ise oraya yönelmesi çok doğal. Üstün spor yetenekleri gösteren veya müzik alanında ses getireceği belli olan bir çocuk tabii ki bu alanlara yönlenir, yönlenmelidir de. Ancak toplumun genelinde bu istek ve özenti oluşmuş ise,

İlgili:  Kemal Derviş CHP’ye aday olarak Özgür Demirtaş'ı önerdi

6) Hayal kırıklığı neredeyse kesindir. Aynı zamanda toplum içinde bir zamanlar yüksek eğitim almak özendirilir iken artık toplum ya bu çok az kişinin başarabileceği göz önündeki mesleklere ya da devlet memurluğuna kapak atmaya kayıyorsa, bu iki uca sıkışmıssa sorun vardır.

7) İyi eğitim almaktan kastım illa ki iyi Mühendis olmak ya da iyi doktor olmak değildir, iyi Psikoloji, iyi Sosyoloji kısacası mesleğinin iyi eğitimini almaktır. Benim gönlüm eskisi gibi eğitim almanın toplumun özendiği bir konu olmasıdır. Tabii bunun olabilmesi için,

8) iyi eğitimin iyi maddi gelir ile orantılı olması gerekir. Bu kısır döngüdür. İyi eğitim özendirilmediği sürece, gençler az gelirli devlet memurluğu ile astronomik gelirli, özendirici ama %99’un başaramayacağı, hayaller arasında sıkışıp kalır. Sevgiler.

1) İnsanların mutsuzluğu: Geçmişi özlemeleri ile de alakalı. Geçmişe duyulan özlem de kendi devirlerinde alıştıklarının değişmesi ile alakalı. “Ahh eskiden … ” diye başlayan cümleler iç çekişlerle dolu.

2) Bu mutsuzluğun sizi ne kadar sürede kaplayacağı ise devrin ne kadar hızlı değiştiği, Nesiller arasındaki geçişlerin ne kadar hızlı olduğu ile alakalı. Devir ne kadar hızlı değişir, Nesiller ne kadar çabuk atarsa, mutsuzluk da o kadar hızlı gelir.

3) Kötü haber ise şu: Nesillerin değişmesi her geçen gün hızlanıyor. Eskiden her 10 yılda bir yeni bir nesilden bahsederken şimdi çok daha hızlı değişiyoruz. Bu hız daha da artacak. Alıştıklarınız size sürekli bir anı kalacak.

4) Mutsuzluk ve huzursuzluk içinde kıvranmamak için yeni döneme Sevdiğiniz insanları etrafınıza alarak girmek şart diye düşünüyorum. Geçmişi beraber anacağınız insanlar…Çocukluğumuz çok özel ve de çok güzeldi…

Yeni bir döneme girildi.
Bu dönem insanoğlu’nun uçuşa geçtiği dönem olacak.
Boş işler ile uğraşanlar yarıştan kopacak ve yok olacak.

İlgili:  Finansal çalkantı dönemlerinde en büyük hata paniklemektir

Korkunun ecele faydası yok.
Teknoloji inanılmaz bir hız ile ilerliyor.
Ya bu hıza uyacağız,
Ta da bu hıza uyacağız.

Ülkeler arası siyaset kadar ikiyüzlü, samimiyetsiz, komedi, karikatürize bir alan yok sanırım.

Kişileri, Olayları, Dedikoduları ve Karikatürize Boş işleri konuşmaktan, Gerçekten önemli şeyleri konuşmaya zaman kalmıyor. Dünya hızla dönüyor, boş işler ile uğraşanlar, genlerini geleceğe aktaramayacak, yok olacak, toz olup gidecek. Bu evrendeki en güzel şey Doğal Seçilim…

Gençler:
Yapacağınız en iyi yatırım,
Eğitiminize yapacağınız yatırımdır.
Başarının kısa yoldan geleni değil,
Uzun yoldan tırnakların duvara batması ile geleni kalıcıdır.
Küçük yaşta çekeceğiniz bir çok külfet, ileride sizi yükseltecek acılardır. Yolunuz açık olsun.


Prof. Dr. Özgür Demirtaş
Sabancı Ünv. Finans Kürsü Başkanı
Twitter


Ekonomist Prof Dr. Özgür Demirtaş

Share.

Comments are closed.